Paris

Paris

Nüfus
12.089.098
Genel Bilgiler

Fransa’nın başkenti olan Paris, Kuzey Fransa’daki Seine Nehri üzerinde bulunur. Seine Irmağı’nın her iki yakasına heyetmiş olan şehir, Fransa’nın kuzey kesiminde bulunur ve sarmal bir dönüşle merkezinden etrafa birbirini izleyen 20 kazaya ayrılmıştır. Şehrin, ırmağın kuzeyinde kalan bölümüne Sağ Yaka, güneyinde kalan bölümüne ise Sol Yaka ismi verilmiştir. Paris dünyanın başlıca 4 küresel şehrinden biri olarak bilinir. Avrupa’nın en fazla turist çeken şehirlerindendir.

Takriben 2000 senelik bir tarihe sahip olan şehir, bilim, kültür, sanat alanlarında da dünyanın önde gelen merkezlerinden birisidir. Paris dünyanın en iyi metro ağlarından birine sahiptir.

Aşağıdaki linkten Paris’i üç boyutlu olarak gezebilirsiniz.

http://www.paris-26-gigapixels.com/index-en.html

Ne Zaman Gidilir?
Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim ayları Paris’i ziyaret etmek için en uygun zamanlardır. Genelde Parisliler senelik müsaadelerini Temmuz’un ortasından Ağustos ayının sonuna kadar değerlendirir. Ülkenin dağlarla kaplı bölgelerine veyahut ülkenin güney kıyılarına giderler. Bu nedenle Temmuz ve Ağustos aylarında şehir daha sakindir. Şehirdeki bir çok mağaza da kapalı olabilmektedir. Kış aylarında ise sıcaklık düzeyi düştüğünden dışarıda dolaşmak biraz zorlu olabilir.

İKLİM
Kışlar oldukça soğuk geçer Seyrek kar görülür. Kış aylarında vasati sıcaklık gündüz saatlerinde 6-7 derece, gece ise 1-2 derece civarındadır. Baharlar ılık, yazlar ise sıcak ve az yağışlıdır. Haziran, Temmuz, ağustos aylarında vasati sıcaklık gündüz saatlerinde 23-25 derece, gece ise 13-14 derece civarındadır.

Nasıl Gidilir?
Türk Hava yolları, Air France, Pegasus Airlines, Transavia France ve Onur Air ile İstanbul’dan Paris’e dolaysız uçabilirsiniz. Uçuş müddeti takriben 3 saat 35 dakikadır.
Nerede Kalınır?

Hostel:

Young&Happy, Woodstock Hostel, Regent Hostel, Vintage Hostel, Maison Internationale de la Jeunesse et des Étudiants Le Fourcy, Centre International de Séjour BVJ Paris-Quartier Latin, Plug-Inn Hostel, Square Caulaincourt, Absolute Paris, Centre International de Séjour Maurice Ravel, Oops, Friend’s Hostel, Le Montclair Montmartre, Peace & Love Hostel

Otel:

Hotel de la Herse dOr(*1), Premiere Classe Montreuil(*1), Favart Hotel(*2), Hotel Le Clos Medicis(*2), Relais Du Louvre(*2), Hotel De Nice(*2), Hotel Saint Christophe(*3), Les Trois Poussins Hotel(*3), Hotel Beaumarchais(*3), Hotel la Demeure(*3), Select Hotel – Rive Gauche(*3), Terrass Hotel(*4), La Villa Saint Germain des Pres(*4), Murano Resort Paris(*4), L Hotel(*4), Holiday Inn Paris – Versailles – Bougival(*4), Hotel Square(*5), Hotel Fouquet’s Barriere(*5), Sofitel Paris La Defense(*5), Hotel Lancaster(*5), Paris Marriott Hotel Champs-Elysées(*5)
Ne Yenir Ne İçilir?
Paris’te, Fransız lokantalarının yanı sıra pek çok dünya lokantası, barlar, yiyecek ve içecek satan yerler, çay haneleri, dondurma mekanları, açık hava kafeleri ve zincir fast food lokantalarını bulabilirsiniz.
Fransız mutfağı Fransa’nın bölgelerine göre büyük farklılıklar gösterir. Kırmızı etten, deniz ürünlerine ve süt ürünlerine kadar çok değişik türlerde besin Fransız mutfağını biçimlendirir.
Fransız mutfağının öne çıkan ögeleri şarap ve peynirdir. Fransa’nın en tanınmış kişi peynirleri ise Brie, Camembert ve Rokfor’dur. Fransa’da binin üzerinde değişik peynir çeşidi üretilmekte ve dünyanın her bir köşesine ihraç edilmektedir.
Paris’te iken kesinlikle tecrübeniz gereken lezzetler arasında ünlü Fransız şarapları, Brie ve camembert peyniri bulunur. Şaraplarıyla ön tasarıya çıkan bölgeler Alsace, Bordeaux, Burgonya, Champagne, Korsika, Jura, Languedoc-Roussillon, Loire, Provence, Rhône ve Savoy’dur.
Fransız mutfağının dünyaca tanınan diğer yemekleri arasında kruvasan, salyangoz yemeği, baget ekmeği, kaz ciğeri ve crème brûlée (krem brule) sayılabilir.
Sabah kahvaltılarında ufak pastahanelerden gelen nefis kruvasan kokuları sizi cezbedecektir. Veyahut güne Fransızların en bilindik atıştırmalıklarından olan croque monsieur ve croque madam işe başlayabilirsiniz. Le Meurice, 3 Michelin yıldızlı bir lokanta. Bunun yanı sıra Eiffel Kulesindeki Jules Verne ve Crillon Oteldeki Les Ambassadeurs en popüler lokantaları arasında bulunur. Ücretleri oldukça yüksektir.
Ehemmiyetli Yerler
1. Derece (Olmazsa Olmazlar)

Louvre Müzesi
Notre Dame Katedrali
Eiffel Kulesi
Champs – Elysées
Versailles Sarayı,
Sacre coeur Kilisesi
DisneyLand Paris (Euro Disney)
Seine Nehri
Moulin Rouge
Orsay Müzesi
Montmartre Tepesi
Concorde Alanı

2. Derece (Vakti Bol Olanlar)

Katakomblar
Saint Martin Kanalı
Opera Garnier
Bastille
Les Invalides
Pantheon

Gündüz
Şehiri keşfetmeye Versailles Sarayından başlayabilir, sarayın hikayesini ve 15. Luis’in dönemini öğrenebilirsiniz. Chateau de Versailles Parkı’nda yürüyebilir, Petit’e bakabilir, Grand Tranion’u görebilir, Kraliçe Hamlet, bahçe ve kaleleri keşfedebilirsiniz. Paris’in simgesi olan 1887 ile 1889 seneleri arasında Mimar Gustave Eiffel tarafından yapılan Eiffel Kulesi’ne çıkıp, kuleden Paris’in tüm manzarasına hakim olabilirsiniz. Paris’in bir diğer simgesi olan tepedeki Sacre Coeur Kilisesine gidebilir ve 83 metre yüksekliğindeki Çan kulesini görebilirsiniz.
Montmarte Ressamlar tepesine çıkarak, bu özgün mekanda sanatını sergileyen kişileri görebilir, sanat galerilerini gezebilir ve Paris’i fotoğraflayabilirsiniz.
Fransız gotik mimarisinin ehemmiyetli örneklerinden biri olan Notre Dame Katedrali ve etrafı de oldukça etkileyicidir. Bir zamanlar saray olan ancak 1793′ten beri müze olarak kullanılan Louvre , dünyanın en ehemmiyetli müzeleri arasında bulunur. Bu müze girişi için biletlerinizi evvelce almanız önerilmektedir. Ters takdirde saatlerce beklemek vaziyetinde kalabilirsiniz. Bu müzeyi gezmek için en az 1 gününüzü ayırmalısınız. Buradaki en ünlü yapıt ise Mona Lisa tablosudur.
Paris’i ikiye bölen Seine Nehrinde tekne turu yapabilirsiniz. Paris’e yakın bölgelerde; Monet’in hayatının son 40 senenini yaşadığı Giverny ve Van Gogh’un son 3 ayını geçirdiği Auvers sur Oise köyüne gidebilirsiniz. Chantilly’de ise güzel aristokratik bir şato, Chartres’te ise Gothic Katedrali görebilirsiniz. Meryem Ana’nın Hz. İsa’yı doğururken üzerinde bulunan elbise parçaları Sancta Camisia bu katedralde sergilenmektedir. Yeniden şehir merkezine 32 kilometre uzaklıkta bulunan Avrupa’nın en popüler yeri olan, Disney Village ve Golf Disneyland olmak üzere iki tema parktan ve 7 tema otelden oluşan DisneyLand Paris’i de mutlaka görmelisiniz.
Gece
Paris’in her köşesinde saat kaç olursa olsun eğlenecek bir yer bulabilirsiniz. Akşam saatlerinde Champ-Elysees’den Zafer Takı’na kadar ışıl ışıl caddelerde yürüyebilirsiniz. Yeniden Montmartre (Ressamlar Tepesi)’ye gittikçe buradaki bira haneleri ya da restoranlardan muhteşem Paris manzarasını izleyebilirsiniz. Montmarte’nin gecesi de gündüzü kadar keyiflidir. Geç saatlerde şehirdeki hit caz kulüplerinin bulunduğu Montmarte veya Marais sokaklarında yürüyüş yapabilirsiniz. Üniversitelerin açık olduğu dönemlerde en kalabalık ve hareketli olan bölgeler Quartier Latin ve St.Germain des Pres’tir.
Bunun dışında; şehrin en önde gelen kabarelerini ziyaret edebilirsiniz. Ancak bu kabarelere giderken şort terlik gibi kıyafetler giymemeye ve şık olmaya özen gösteriniz. Paris’in en ünlü kabaresi Moulin Rouge ya da en büyük kabaresi olan Le Lido’ya gidecekseniz önceden rezervasyon yaptırmalısınız. Şehrin önde gelen diğer ehemmiyetli kabareleri ise; Crazy Horse Salon ve Les Folies Bergere’dir. Bu kabareler, tertip ettikleri görkemli şovlarla, isimlerinden sıkça söz ettirirler.
Alışveriş

Paris’in en tanınmış kişi caddesi olan 2 kilometre uzunluğundaki Champs Elyeese (Şanzelize), bu arada dünya modasının da kalbi vaziyetindedir. Neredeyse her adımda dünyaca tanınmış kişi markalara rastlayabilirsiniz. Paris’te bir çok tanınmış kişi markanın bir arada bulunduğu büyük alışveriş merkezleri de bulunmaktadır. Bu merkezlerde giyim, hane eşyası, mefruşat, aksesuar, takı, mücevher, kitap, parfüm, yiyecek, antika eşya, mücevher ve mutfak gereçleri gibi pek çok ürünü bulabilirsiniz. 1896′da açılmış olan çok katlı mağaza Galeries Lafayette, dünyaca ünlüdür.
Bunun yanı sıra The rue d’Alésia da oldukça popülerdir. Versace, Gucci gibi markaların bir arada bulunduğu bu merkezde fiyatlar oldukça yüksektir. Au Bon Marche ise her tür ürünü bulabileceğiniz bir başka merkezdir. Armağanlık eşya için ise en fazla seçeneği Montmerte Ressamlar tepesinde bulabilirsiniz.

Şenlikler

İki senede bir tertip eden Belleville Flea Markets (Paris),
Bellyfusions Dans Şenliği (Paris – Ocak),
D’Automne a Paris Performans Sanatları Şenliği (Paris – Eylül),
De Saint-Denis Klasik Müzik,
Performans Sanatları Şenliği (Paris – Haziran),
Paris Müzik Şenliği (Paris – Haziran),
Fransa Açık Tenis Turnuvası (Paris – Mayıs),
Beynelmilel İnsan Hakları Film Şenliği (Paris – Mart),
Le Monde a Paris Beynelmilel turizm Fuarı (Paris – Mart),
Paris Hava Show (Paris – Haziran),
Paris Maratonu (Paris – Nisan)

Bunlar dışında Paris’te kutlanan ehemmiyetli şenliklerin ayrıntıları şu şekildedir:

Rock en Seine: 3 gün süren Rock şenliğidir. (24-26 Ağustos)

Yer: Domaine Nationale du St-Cloud, St-Cloud

Fete de la Musique (Paris Street Music Şenlik): Her yıl 21 Haziran’da kutlanan şenlikte şehrin sokaklarında onlarca müzisyen canlı müzik yapmaktadır.
Bastille Day Celebrations: Her yıl 14 Temmuz’da kutlanır. Fransız devriminin başlangıcı. Güneş battıktan sonra şehrin her yerinde havai fişek gösterileri yapılır.
Paris Jazz Şenliği at the Parc Floral: Dünyanın bir hayli yerinden tanınmış kişi jazz müzisyenlerinin katılımı ile gerçekleşir. Müzisyenler 2 hafta müddetince Gece ve gündüz şehir sokaklarında jazz müzik yaparlar. (9 Haziran ile 29 Temmuz arasında)

Yer: Parc Floral, Bois de Vincennes
Tatiller

Yeni Sene (1 Ocak),
Paskalya,
İşçi Bayramı (1 Mayıs),
2. Dünya Savaşı’nın Sonu (8 Mayıs),
Ascension, Whit Monday,
Milli Bayram (14 Temmuz),
Assumption (15 Ağustos),
Hristiyan Şenliği (1 Kasım),
Anma Günü (11 Kasım),
Noel (25 Aralık)

Notlar
İle-de-France Bölgesi’nin kalbi Paris, bilim, kültür, sanat alanlarında da dünyanın önde gelen merkezlerinden birisidir. Paris şehiri takriben 2000 senelik bir tarihe sahiptir. Paris Bölgesi Fransa’nın en ehemmiyetli ekonomi merkezidir. Avrupa’da özel olarak yapılan en büyük iş merkezi La Defense’de Fransa’daki şirketlerin genel merkezleri ve dünyadaki 100 büyük şirketten 10 tanesinin merkezi bulunur.
Paris’i yürüyerek keşfetmek oldukça keyiflidir. Ancak yürümek istemeyenler metroyu kullanabilirler. Paris dünyanın en iyi metro ağlarından birine sahiptir. Gidilecek mesafenin iki duraktan az olduğu vaziyetlerde, metroya binmektense yürümek şehri tanımak açısından en iyi seçim olacaktır. 2012′ye kadar şehrin merkezinin tamamiyle yürüyerek, bisikletle veya metroyla gezilebilecek hale getirilmesi tasarılanmaktadır. Bir kaç sene içinde ise 1. 2. 3. ve 4. bölgelerin trafiğe tamamen kapatılması düşünülmektedir.

Havalimanından Kent Merkezine Ulaşım

Paris’te 3 adet hava meydanı bulunmaktadır. Bunlar,

Charles De Gaulle Airport,
Orly Airport
Beauvais Tille Airport’tur.

Bunlardan Charles De Gaulle Airport ve Orly Airport çok yoğun kullanılırken, Beauvais Tille Airport ise Paris’e 70 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Charles De Gaulle Havaalanı: Burada 3 adet terminal bulunmaktadır. Bu yüzden ilk olarak bulunduğunuz terminalin numarasından emin olmanız gerekmektedir. Terminal 1’de indiğiniz takdirde burada yer alan shuttlelarla terminal 3’e ulaşmanız gerekmektedir. Burada ise “RER B – PARIS BY TRAİN” yazılarını göreceksiniz. Burada yer alan ekranlardan bir sonraki trenin ne zaman hareket edeceğini görebilirsiniz. Buradan bindiğiniz tüm trenler Paris şehir merkezine gitmektedir. Paris’in ana tren istasyonu Gare Du Nord’dur. Havaalanından buraya ulaşım trenle 25 dakika sürmektedir. Tren için aldığınız bileti atmayın zira bu bileti daha sonraki metro aktarmalarında da kullanabilirsiniz. Terminal 2’de de terminal 1’de olduğu gibi tabelalardaki Railway Station yazılarını takip faktörüz gerekmektedir.
Paris Orly Havaalanı: Paris Orly Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için birçok alternatifiniz bulunmaktadır. Bunların arasında en kolayı ve en çok seçenek edileni ise tren seçeneğidir(Rer B Treni). Bu Rer B Treninin son seferi ise 23.00’dadır. bu tren seçeneğiyle havaalanından şehir merkezine 8 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Beaveus Airport: Beaveus Airport, Paris şehir merkezine 70 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır ve şehrin kuzeyinde bulunmaktadır. Burada yer alan otobüs hatları, her uçağın inişinden 20 dakika sonra şehir merkezine doğru hareket etmektedir. Fiyatı 15 avro olan bu otobüs yolculuğu ile şehir merkezine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Konaklanması tekliflen bölgeler

Place de la Concorde
Place Vendome
Place des Pyramides
Champs Elyeese

Paris

Paris

Paris

Paris

Paris

Paris

Paris

Paris

Paris

Paris

Paris

Paris

Yazar Hakkında

1 Yorum

  1. Superb Website

    [...]please visit the sites we follow, including this one, as it represents our picks from the web[...]…